У Харківській області з’явиться унікальний Музей паперу

У місті Зміїв Харківської області створюють перший в Україні «Музей паперу». Про це повідомляє «25-й канал».

Фактично музей працює з 2018 року в адміністративній будівлі Зміївської паперової фабрики, але його чекає велике оновлення. Це стало можливим завдяки виграному гранту в рамках програми розвитку регіональних закладів культури і мистецтв та за підтримки Українського культурного фонду.

Для експонатів вже звільнили дві великі кімнати. Тут є, наприклад, верстат, на якому виготовляли папір на початку ХХ століття, сейф засновників фабрики братів Монакових, архівні фотокартки і багато іншого. Завдяки гранту експозицію розширять, вона буде розповідати про історію паперу в світі, історію самої Зміївської паперової фабрики, її працівників та сімейні династії.

«Зміївська паперова фабрика – одна з найстаріших в Україні. З’явилося бажання створити по-справжньому європейський музей. Я думаю, це єдиний музей паперу в Україні. Він стане родзинкою Харківської області. Крім того, вже розробляється для відвідувачів екскурсійний маршрут по фабриці і можливість долучитися до ручного виробництва паперу», – розповів автор нової концепції, директор Зміївського краєзнавчого музею Михайло Саяний.

Довідка. Паперова фабрика в Зміївському повіті Харківської губернії Російської імперії була побудована в 1891-1892 роки і розпочала роботу в грудні 1893 року. Спочатку підприємство випускало обгортковий папір, тут діяли дві парові машини, а тривалість робочого дня становила 12 годин. До 1899 року чисельність робітників фабрики збільшилася до 140 осіб, більшість з них були жителями міста і селянами навколишніх селищ.

На початку 1918 року на фабриці був введений робітничий контроль над виробництвом, але 9 квітня 1918 року місто було окуповане австро-німецькими військами (які залишалися тут до листопада 1918 року). Надалі, до грудня 1919-го місто перебувало в зоні бойових дій громадянської війни.

У 1920 році за сприяння червоноармійців почалося відновлення фабрики. У другій половині 1930-х років фабрика стала одним з передових підприємств целюлозно-паперової промисловості СРСР, тут було освоєно виробництво цінних сортів паперу.

В ході бойових дій Великої Вітчизняної війни та німецької окупації міста (22 жовтня 1941 р. – 18 серпня 1943 р.) фабрика була напівзруйнована, але незабаром після завершення боїв в місті почалося відновлення підприємства. У 1946 році фабрика відновила довоєнний рівень виробництва, а в 1948 році перевищила його.

Після проголошення незалежності України фабрика була перетворена в товариство з обмеженою відповідальністю. У 2009 році фабрика освоїла переробку паперових пакетів Tetra-Pak.