Що залишилося від унікальної садиби в Старому Мерчику: фото

У Харківській області є багато старовинних будівель з цікавою історією, але серед них є унікальний палац – садиба Шидловських.

Палацовим комплексом, який знаходиться в Старому Мерчику, володіло сімейство Шидловських.

«Це був відомий дворянський рід великих землевласників, які займалися виноробством і скотарством. А садиба була їх родовим маєтком, де вони жили родинами», – розповідає історик Харківського національного університету ім. В.Каразіна Марина Григор’єва.

У 1691 році під володіння Федора Шидловського перейшло село Всесвятське (зараз – Старий Мерчик). Назва села походить від назви храму Всіх Святих, який там знаходиться.

Через деякий час Федір дарує село своєму племіннику Лаврентію.

«Перший садибний дерев’яний будинок був побудований у 1712 році майором Романом Шидловским. Згодом споруда розросталася і перетворилася на палац. На його будівництво було витрачено величезну сума грошей у розмірі 120 тисяч рублів. Займався цим віце-губернатор Григорій Шидловський. Він хотів побудувати палац в стилі Людовика XVI», – зазначає історик.

«У Старому Мерчику він вибудував кам’яний величезний двоповерховий будинок на високому цоколі, внизу містилися печі і від них нагрівалися стіни зали та вітальні в два світла з хорами для музикантів. Навпроти стояв кам’яний двоповерховий флігель для приміщення кухні і прислуги, ще два кам’яних флігеля, один для приїзду гостей, інший для дворецького. На задньому дворі кам’яні стайні та хліви. В саду – кам’яний манеж, альтанка, резервуар, ротонда в вигляді круглого храму в два поверхи зі зводами», – пишуть інші історики.

Садиба стала зразком французького класицизму, а її парк був одним з найстаріших на території Російської імперії. Всього в парку представлені 30 різних видів і підвидів дерев.

У 1891 році за указом Олександра III комплекс був оголошений заповідником.

Достовірних даних про те, хто був архітектором будівлі, до теперішнього часу не збереглося. Деякі мистецтвознавці кажуть, що спроектував його італієць Бартоломео Растреллі, інші вважають, що архітектором був харків’янин Петро Ярославський.

«Трохи пізніше син Григорія Шидловського передав садибу племінниці Наталі. Спочатку вона сама намагалася керувати маєтком, але потім вийшла заміж, і цим зайнявся її чоловік граф Орлов-Денисов», – розповідає Марина Григор’єва.

Після смерті чоловіка Наталія знову вийшла заміж. А після того, як вона овдовіла вдруге, садиба була виставлена ​​на торги. Маєток дістався Євгену Духівському. Він багато уваги приділяв палацу, зробив прибудову до храму, дзвіницю і тримав садибу в хорошому стані.

Коли до влади прийшли більшовики, вони конфіскували майно садиби.

У той час у будівлі розташовувалися навчальні заклади.

Після Другої світової війни архітектори провели перші виміри будівлі. Його відреставрували за рахунок держави.

У запустіння садиба почала приходити з 1997 року, коли закрився ветеринарний технікум, який розташовувався у колишньому палаці Шидловських, повідомляє 057.ua.

«У 2000 році тут заклали вікна і двері, щоб уникнути розграбування. У квітні 2018 року пожежа фактично знищила пам’ятник архітектури. За словами архітекторів, цілим залишився тільки фасад будівлі і деякі окремі елементи. Але для відновлення потрібна величезна сума грошей і зараз незрозуміло, чи можливо відновити палац після пожежі», – каже Марина Григор’єва.

Відзначимо, що у Харківській області це єдиний великий пам’ятник французького класицизму.