Подорож у минуле

“Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього”, – саме такий напис зустрічає гостей Харківського історичного музею імені Сумцова, який днями відзначив своє 100-річчя.


На честь ювілею з 22 по 24 січня музей можна було відвідати безкоштовно. Втім, і в звичайні дні квиток коштує символічні гроші: 35 грн для дорослих і 25 грн для дітей, школярів і студентів.

Наразі у музейному фонді налічується понад 334 тис. експонатів: від 17 віку до нашої ери до часів Другої світової війни.

«У 1920 році наш музей був номером один в Україні. І він завжди був лідером музейної справи завдяки Миколі Сумцову, який створив методику, як має працювати музей. Ми й до сьогодні користуємося його напрацюваннями», – зазначив директор музею Володимир Цигульов.

До ювілею у музеї відкрилася оновлена ​​експозиція «Слобожани» – про формування культури Харківського регіону, і дві нові виставки – «Калейдоскоп музейних скарбів у вимірі часу» і «Традиції та просвіта. До 100-річчя Харківського історичного музею ім. М.Ф. Сумцова» – про історію установи. Чимало експонатів харків’янам показують уперше, а комунікацію з відвідувачами налагоджують за допомогою інтерактивних зон.

Наприклад, на першому поверсі музею для експозиції “Слобожани” споруджена справжня старовинна українська хата з традиційними елементами побуту та навіть манекенами тогочасних слобожан.

Тут же можна побачити діараму Харківської фортеці, зброю часів Запорізької Січі та прикраси жінок Київської Русі.

А ще тут є зброя і знаряддя праці часів 5-4 віків до нашої ери, знайдені на Харківщині, і навіть останки поселенців 17-12 століття до нашої ери!


На другому поверсі музею можна ознайомитися з історією та експонатами Другої світової війни. Хлопців, зазвичай, цікавить різноманітна зброя. Зокрема, тут є кулемет “Максим” 1930-го року та інші кулемети й гвинтівки.


Тут також є діарама військових дій, від якої важко відірвати очей.

А на третьому поверсі музею гостей чекає колекція унікальних експонатів: від картин харківського художника Євдокима Волошинова кінця 19 століття і колекції самоварів до монет і орденів Російської імперії.

Отже кожен відвідувач Харківського історичного музею, не залежно від його віку й статі, обов’язково знайде тут для себе щось корисне і цікаве.

Довідка: Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова – один із найбільших музеїв України. Він веде свій родовід від музею Слобідської України імені Г.С. Сковороди, заснованого в січні 1920 року. Біля витоків музею стояв видатний учений, етнограф, історик Микола Федорович Сумцов, відомий у Європі як дослідник народного побуту і світогляду, який і став першим його директором.

Зазначимо, що на честь 100-річчя Харківського історичного музею Національний банк України випустив пам’ятну монету, а ДП «Укрпошта» – тематичний конверт і серію марок.