Пам’ятник археології на Основі

А ви знали, що в районі Основи знаходиться справжній пам’ятник археології – Донецьке городище VIII-XIII століть?  З його пагорбів відкривається мальовничий вид на Харків і річку Уди.  Дістатися сюди можна навіть на велосипеді.


Розташована пам’ятка археології на високому мису правого берега річки Уди (Малий Донець) на північно-західній околиці селища Покотилівка Харківського району Харківської області (дитинець) і на території Новобаварського району Харкова (посад).

У відкладеннях його культурного шару зафіксовані різноманітні археологічні матеріали в широкому хронологічному діапазоні від епохи бронзи і до давньоруського часу.  Городище складається з дитинця на пагорбі і витягнутого уздовж правого берега річки на півтора кілометри у напрямку Харкова посада.


Найбільшу популярність пам’ятник отримав як літописне давньоруське місто Донець VIII-XIII ст.  н.  е., яке згадується в Іпатіївському літописі під 1185 роком і куди, згідно цього літопису, втік з половецького полону князь Новгород-Сіверського князівства Ігор Святославич влітку 1185-го або 1186 року.

В ході багаторічних досліджень на Донецькому городищі був отриманий різноманітний археологічний матеріал в широкому хронологічному діапазоні від епохи пізньої бронзи до Середньовіччя.

У наш час Донецьке городище являє собою пам’ятник археології та історії національного значення.  Будь-яке незаконне проведення розкопок, розвідок чи інших земляних робіт на його території є кримінальним злочином.

Пам’ятник також є важливим туристичним об’єктом, який регулярно відвідують місцеві жителі і гості Харківської області.  Щорічно 16 вересня на території Донецького городища представники всеукраїнської громадської організації «Патріот України» проводять свято пам’яті предків, яке збирає велику кількість глядачів з числа місцевих жителів.  Учасники свята проводять змагання та ігри, які розраховані на силу, спритність і розум.  Протягом усього свята функціонує невеличкий ярмарок, де можна придбати різні сувеніри та літературу.  Наприкінці свята члени організації зазвичай встановлюють хрест із емблемою свого об’єднання в пам’ять про предків.


Також вже стала традицією зустріч світанку на території городища випускниками Карачівської середньої школи і Покотилівського ліцею «Промінь».