Музей Іллі Рєпіна – гордість Чугуєва

Невеличке місто Чугуїв, що в 20 кілометрах від Харкова, відоме як батьківщина видатного художника 19 століття Іллі Рєпіна. Його портрети та репродукції робіт можна побачити тут усюди: на стінах будинків, у місцевих кафе та на листівках. Та більше всього про «гордість Чугуєва» можна дізнатися у Художньо-меморіальному музеї Іллі Рєпіна – будинку, де колись жили його батьки. 

Кожен, мабуть, з дитинства знає такі відомі полотна Рєпіна як «Запорожці пишуть листа турецькому султану», «Бурлаки на Волзі», «Хресний хід». Оригінали цих робіт, на жаль, експонуються в російських музеях, крім другої копії «запорожців», яку можна побачити у Харківському художньому музеї. Втім, і в Чугуєві є досить відомі роботи художника. Настільки цінні, що близько десяти років тому їх намагалися викрасти з музею. Мова йде про портрети Маріанни Верьовкіної, учениці Рєпіна, та  Єлизавети Сапожнікової, родички художника В.Полєнова. Останній портрет настільки постраждав під час викрадення, що його довелося віддавати на реставрацію. 

Унікальними експонатами музею є також чотири оригінали ікон, які Рєпін написав у віці 18-19 років. Поряд з цими іконами можна також побачити роботи його вчителів. 

Вражає також зліпок правої кисті руки художника, на якій від кропіткої роботи між великим і вказівним пальцями зникли м’язи. Наприклад, «запорожців» він малював цілих 11 років, зробивши тисячі ескізів до відомого полотна. Тому останні роки Рєпін малював лівою рукою. 

Чугуївський музей – це єдиний у світі збережений у часі будинок, де жив художник з родиною, не враховуючи квартир у Парижі, Москві та Петербурзі. Цей дім займав особливе місце в житті Рєпіна, незважаючи на те, що народився і виріс він в передмісті Чугуєва – слободі Осинівці. Сюди переїхали батьки художника в другій половині 19 століття. Ілля Рєпін неодноразово гостив у цих стінах, а з жовтня 1876 до вересня 1877 року проживав тут з родиною.

Останній раз Рєпін повернувся до Чугуєва у 1914 році, напередодні свого 70-річчя. Його поїздка була присвячена давно виношуваній ним мрії про створення «Ділового двору» – своєрідної народної Академії мистецтв, заснованої на демократичних засадах. Після 1917 року Рєпін, що жив у садибі «Пенати» в селищі Куоккала на березі Фінської затоки, залишався за кордоном. Але художник не поривав зв’язків з Батьківщиною, мріяв повернутися. Неможливо без хвилювання читати рядки останнього листа Іллі Рєпіна своїм землякам, яких він завжди з любов’ю малював: «Люб’язні, милі земляки…Прошу Вас вірити в почуття моєї відданості і нескінченного жалю, що я не можу переїхати на проживання в солодку, веселу Україну…З самого дитинства Вас люблячий Ілля Рєпін».

Сьогодні музей пропонує відвідувачам оглядові та тематичні екскурсії, пізнавальні лекції з творчості художника, захоплюючі інтерактивні музейні заняття для дітей, творчі зустрічі, музейні свята «Ніч музеїв» (18 травня) та «На гостини до Рєпіна» (5 серпня).

Музей працює щодня, крім понеділка, з 8:30 до 17:00 і знаходиться на вулиці Музейній, 8. З Харкова можна дістатися сюди маршрутним таксі або рейсовим автобусом від станції метро «Індустріальна» до автостанції «Чугуїв». Машиною їхати по трасі Харків – Довжанське до Чугуєва.