«ЛандауЦентр»: ТОП-10 цікавих наукових експонатів

Якщо ви думаєте, що фізика – це нудно, то ви помиляєтеся. Перший приуніверситетський музей інтерактивної науки «ЛандауЦентр» у Харкові вже шість років доводить, що наука – це захоплююче, цікаво і круто! Пропонуємо вашій увазі ТОП-10 найцікавіших наукових експонатів цього незвичайного музею.

1.Ван-де-Грааф

Це апарат з виробництва статичного струму. Коли ви становитесь на пластиковий стілець, кладете руки на металевий шар, то ваше тіло вбирає статичний струм, виникає відчуття мурашок по шкірі і волосся стає дибки. Проте варто тільки відвести руки – і вас починає бити невеличким струмом. Відчуття незвичайні і досить гострі.

2. Величезний стіл і стілець

Сидячи на ньому ви можете зрозуміти свої відчуття відносно предмету. Тут ви здаєтеся маленьким і тендітним, а варто сісти за маленький стіл – і ви вже гігант.

3. Струми Фуко

Експонат демонструє виникнення вихрових струмів у провідниках під дією змінного магнітного поля, а також взаємодію цих струмів із магнітами, що викликали струми Фуко. Можна побачити, що пластик, який взагалі не магнітиться та не є провідником струму, проходячи між магнітами, швидко падає, а алюміній та мідь, які є провідниками, – повільно опускаються.

4. Аеродинамічна левітація

Експонат показує, що у струмені повітря існує динамічний тиск, який діє на сторону предмета, що опирається струменю. Тому кулька й тримається у струмені повітря, навіть якщо його нахилити.

5. Кімната Еймса

Завдяки перспективі кімнати, стіни якої мають форму трапеції, фігури видаються нам викривленими за розміром. Тут цікаво грати у велетня і карлика.

6. Труба Кундта

Завдяки гранулам пінопласту можна побачити, що в трубі чергуються ділянки спокійного повітря і того, що коливається, та демонструється акустична стояча хвиля. Таким чином можна вирахувати швидкість звуку у повітрі.

7. Котушка Тесли

Вона виробляє напругу потужністю 500 тисяч Вольт! І це не просто струм, це справжня блискавка! Котушка Тесли демонструє передачу електричної енергії на відстані без дротів, де поруч з нею висять у повітрі лампи, які загоряються під час ії роботи. Для цього досліду в музеї виділена ціла кімната зі спеціальним захистом.

8. Стілець з цвяхами

Якщо сісти на цей стілець, то ви нічого не відчуєте, крім твердої поверхні. А все тому, що цвяхи дуже щільно розміщені на сидушці стільця.

9. Колиска Ньютона

Ця механічна система ілюструє закони збереження імпульсу й енергії при зіткненні.

10. Театр кольорових тіней

Рухаючись уздовж стіни в променях різноколірних прожекторів, ви закриваєте собою світлові пучки, і таким чином утворюються настінні красиві тіні.

Втім, це далеко не всі цікаві експонати, які є в музеї. Подивитися на них та випробувати їх власноруч сюди приходять і дорослі, і малі. Тим паче, що ціна білету досить демократична – 40 гривень для дітей і 60 гривень для дорослих. Також в НЦ «ЛандауЦентр» є курси для дітей з програмування, робототехніки та 3D-моделювання. Детальніше – на сайті http://landaucentre.org/

Працює «ЛандауЦентр» з вівторка по неділю з 10:00 до 18:00 і знаходиться відразу праворуч від виходу зі станції метро «Держпром» у Каразінському університеті.