Краснокутський дендропарк – пам’ятник садово-паркового мистецтва

Краснокутский дендропарк top

Краснокутський дендропарк – один з найстаріших в Україні.  Його було закладено в 1793 році біологом Іваном Каразіним, братом засновника Харківського університету. Парк є пам’ятником садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

У парку розташовувався чоловічий Петропавлівський монастир, монахи якого з метою оборони побудували безліч лабіринтів.  Їх довжина становить 18 кілометрів. Згодом монастир закрили, але печери і підземні ходи збереглися до наших днів.

Краснокутский дендропарк 01

Історія дендропарку

У 1768 році Катерина II подарувала землі, на яких зараз розташований Краснокутський дендропарк, Назару Каразіну.  Це був високоосвічений полковник, який знав п’ять мов. Саме його син – Іван Каразін, якого вважають першим ботаніком в Україні, заклав Краснокутський дендропарк, виділивши під нього 17 га землі.  На етапі проектування парку автор використовував природний рельєф і провів масштабні на той час меліоративні роботи: побудував тераси, підготував два ставки з особливим кліматом, подбав про відвід води.

Краснокутский дендропарк 08

  Більшість його творінь збереглися до наших пір. У парку були як традиційні рослини, так і теплолюбні субтропічні примірники в оранжереї. Іван і Назар Каразіни багато подорожували. Після кожної поїздки привозили додому рідкісні дерева Японії, Америки, Китаю, Канади, Мексики, Бразилії, європейських країн.

Краснокутский дендропарк 05

У 1833 році в Краснокутському дендропарку росло 202 види декоративних рослин і близько 600 сортів плодово-ягідних культур. 

Після смерті засновника, розвитком Краснокутського дендропарку зайнявся його син – Іван Іванович Каразін. Він збільшив його площу до 46 га, довів кількість видів декоративних рослин до 540, а плодово-ягідних – майже до 1000. Також, почав роботи по їхній селекції, видавав каталоги саджанців і насіння, створив великий розплідник, де вирощував саджанці для селянських садиб,  часто безкоштовно. У 1917-1921 роках і в наступні десятиліття Краснокутський дендропарк почав руйнуватися: за насадженнями не доглядали, а могили Івана Назаровича та Івана Івановича Каразіних знищили. Маєток розібрали, щоб побудувати пожежні сараї і лазні. Тільки в 1957 році парк став відроджуватися: поповнився видовий склад, налагодився обмін насінням з ботанічними садами СРСР.  Розвиток і відновлення дендропарку триває і зараз.

Краснокутский дендропарк 02

Що подивитися в дендропарку

Колекція парку налічує понад 350 видів рослин.  Тут можна побачити софору японську, поруч – пробкове дерево, лікерна і плакуча горобини.  Трохи далі росте кущ ліани, барбарис, канадські ялини, китайський ясень, ялівець віргінський, гігантський сріблястий клен, якому вже понад 200 років.  Популярним є чарівне дерево гінкго. Кажуть, якщо його обійняти, можна дожити щасливим і багатим до 100 років. У Краснокутському дендропарку також є олівцеве, корабельне і навіть оцтове дерево.

Краснокутский дендропарк 04

Крім того, тут можна побачити:

 – «Острів кохання» – насипаний ще Каразіними, засаджений плакучими вербами і з’єднаний з основною доріжкою містком.  Сьогодні на ньому викладені з каменю два кільця і ​​встановлена ​​альтанка. Серед молодят Краснокутська, Основинцiв і інших сіл району є традиція обов’язково відвідувати цей острів і фотографуватися на ньому після реєстрації шлюбу в РАГСі.  На цьому ж ставку цвітуть лотоси – червоні, рожеві, лимонні, кремові і білі.

Краснокутский дендропарк 03

 – Казкові персонажі.  На рубежі тисячоліть у дендропарку стали з’являтися дерев’яні фігури – роботи Краснокутського художника і скульптора: вчений кіт, білка, Баба-Яга з хатиною, Змій Горинич, лісовик та інші.

Краснокутский дендропарк 09
Краснокутский дендропарк 10
Краснокутский дендропарк 11

 – Співочі тераси – садові тераси, укріплені цегляними стінами. Оригінальна форма споруди дала дивовижний акустичний ефект: будь-які звуки посилюються тут у кілька разів.  Розповідають, що сім’я Харитоненко запрошувала сюди відомих співаків (в тому числі і Федора Шаляпіна), і їх спів лунав по всій окрузі.

Краснокутский дендропарк 12
Краснокутский дендропарк 13

 – алеї, озера і цілющі джерела;

 – затишні альтанки;

 – центр інтродукції та акліматизації декоративних рослин.

Краснокутский дендропарк 06

Краснокутський дендропарк – прекрасне місце для відпочинку всією родиною.  Вхід сюди безкоштовний. За невелику плату можна скористатися послугами екскурсовода.

Краснокутский дендропарк 07

Цікаві факти

Іван Каразін завіз в Україну близько 50 видів декоративних та плодово-ягідних рослин, які до того тут не росли.  Так, американський клен вперше з’явився саме в Краснокутському дендропарку. Така ж історія у білої акації, насіння якої перший ботанік виписував з Версаля.

Краснокутский дендропарк 14

Як доїхати

Краснокутський дендропарк розташований у селі Основинці Краснокутського району Харківської області. З Харкова зручно їхати автомобілем: рухатися необхідно по автодорозі М03 і T2106 у напрямку селища Краснокутськ до місця призначення.