Гомільшанські ліси – альтернатива міській суєті

Ви втомилися від кам’яних джунглів, міської суєти і повсякденних турбот? Кращі ліки – це спілкування з природою. Всього в 45 км від Харкова знаходиться Національний природний парк «Гомільшанські ліси», який простягається в долині річок Гомільша та Сіверський Донець. Сюди можна відправитися як на машині, так і на велосипеді. А ще краще – спостерігати за красою заповідника з байдарки.

Загальна площа заповідника становить 14138,8 га, але лише третина його території відкривається погляду. Однак навіть ця незначна частина лісу дає можливість сповна насолодитися незайманою красою природи Харківщини.

Унікальна флора і фауна

Тут налічується понад 1000 видів рослин, кожна четверта з яких занесена до «Червоної Книги». Наприклад, Секіропліднік витончений – релікт льодовикового періоду, а 600-річний дуб – найстаріший у всій Україні. 9 видів рослин занесені в «Зелену книгу України», що ще раз підтверджує цілющі властивості заповідника.

Фауна Гомільшанських лісів є однією з найбільш масштабних на території СНД. Тут мешкають понад 130 видів птахів, половина з яких мають статус рідкісних для Європи. Величезна кількість рідкісних видів тварин внесені в міжнародні «червоні» списки і «Червону книгу України». У ній же близько 40 видів комах, що мешкають на цих лісових просторах.

Тут не буде нудно і любителям історії та археології: територія Гомільшанських лісів наповнена курганами, городищами і багатьма іншими культурними пам’ятками, починаючи від епохи неоліту до часів Другої світової війни. Великі скіфи досить довго проживали на цій території, і сьогодні ви можете відкрити таємниці їхнього побуту і долучитися до культури найдавнішого народу.

Легенди Гомільшанських лісів

Відправившись в Гомільшанські ліси, не забудьте відвідати легендарну Козачу гору. Нагору ведуть круті стежки, які можна подолати на велосипеді або, скориставшись сходами, за десять хвилин піднятися на вершину. Тут обладнано оглядовий майданчик, з якого відкривається приголомшливий вид на околиці, прикрашений блискучою стрічкою Сіверського Дінця. Вражає уяву не тільки природа, а й історія цих місць.

Неподалік збереглися руїни Свято-Миколаївського козацького монастиря, де доживали свій вік поранені і старі козаки, які вже не могли нести службу, але, перебуваючи в монастирі, брали участь в охороні торгового шляху вздовж Сіверського Дінця. У 1788 році за наказом Катерини ІІ монастир повинен був бути знищений: мовляв, за чутками, козаки стали самі грабувати купців, і накопичили незліченні багатства, які заховані десь в долині, яку охрестили «Золотою». А Біле озеро, розташоване поруч, тому і називається білим, що там козаки затопили велику кількість срібла. 

Битва була запекла, і хоча єкатерининські війська за чисельністю перевершували сили козаків у багато разів, фортецю-монастир вдалося взяти лише хитрістю. За легендою, сам князь Потьомкін, переодягнувшись мандрівником, попросився пожити в монастирі і таким чином розвідав усі підземні ходи.

А коли, козаки, зрозумівши, що встояти вони не зможуть, спробували покинути монастир по підземному ходу і піти в ліс, на виході їх чекала засідка. Повернувшись назад, щоб не бути полоненими, вони кидалися з гори (кажуть, тоді її висота була 80 метрів) в річку і рятувалися вплав, але ніхто з них не вижив, забравши з собою в могилу таємницю козацького скарбу.

За переказами, саме на цій горі відбулася битва Іллі Муромця (за іншою легендою Микити Кожум’яки) зі Змієм Гориничем, який жив на сусідній Змієвій горі. Саме туди, кажуть, приводили дівчат, принесених йому в жертву.

У будь-якому випадку, шукачі пригод, збирачі легенд або просто любителі активного відпочинку знайдуть для себе тут багато цікавого і отримають величезне задоволення від подорожі в це унікальне місце. В цілому заповідник створений з метою збереження і примноження рідкісних видів місцевої флори і фауни, а також для оздоровлення харків’ян і жителів області. Піша прогулянка Гомільшанськім лісом цікава і корисна в будь-яку погоду і в будь-який час року. Взимку ліс не менш прекрасний, ніж влітку.

Як дістатися до заповідника

Від Харкова потрібно їхати в бік Зміїва, це близько 40 км. Від Зміїва прямуйте по трасі Зміїв – Балаклея (Т-2105) до села Задонецьке. Відразу за мостом необхідно повернути праворуч. Далі по вулиці Монастирській їхати до села Карпів Хутір (Коропове), де розташовано Коропівське лісництво і починаються всі туристичні стежки. Якщо у Вас є навігатор, введіть координати 49.594980, 36.340355.